برترین مطلب این هفته ی انجمن

آموزش حل SM-G610F 7.0 emergency calls only

دوستانی که با مشکل تماس اضطراری گوشی سامسونگ SM-G610F روبرو هستند برای رفع ایراد کافیست تا پایان پست با ما باشید. دوستانی نسخه اندروید دیوایس شان 6.0.1 هست فایل فلش لینک زیر را دانلود نمایند: برای دانلود روی مشاهده تاپیک کلیک کنید.

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: طلوع دو ماه در آسمان شبه علم ايران!

 1. azimraeesi آواتار ها
  azimraeesi
  کاربر نیمه حرفه ای
  Mar 2010
  فارس-فسا
  26
  644
  1,470
  از کاربر 878 بار تشکر شده در 268 پست

  طلوع دو ماه در آسمان شبه علم ايران!

  گفته مي شود سياره مريخ در شب هاي اول شهريور آنقدر به زمين نزديک مي شود که بهاندازه ماه، بزرگ و درخشان شده و شما مي توانيد شاهد حضور دو ماه در آسمانشب باشيد! مي توان گفت تقريبا در تابستان هر سال به اندازه دو ماهي اينخبر در رسانه ها و ايميل ها و موبايها مي گردد و مي گردد.

  عمران مرادي، مدرس و پژوهشگر نجوم در گفتوگو با خبرنگار علمي ايسنادر اصفهان با ابراز تاسف از انتشار اين قبيل مطالب غيرعلمي و بي اساس گفت: مسلما چنين پديده اي به لحاظ نجومي کاملا غير ممکن است به طوري که مي توانبه آن به عنوان يک طنز نجومي نگاه کرد. طنزي که با همه خنده دار بودنش،نشان از تلخي نا آگاهي علمي آن هم در سطح وسيع دارد و البته اين تلخي آنجاگزنده تر مي شود که آنجايي که نبايد اين نا آگاهي وجود داشته باشد وجوددارد!

  وي ادامه مي دهد: يک سالسياره زهره سوژه اي مي شود براي تخيلات نا آگاهي که بشقاب پرنده هاي مشکوکرا بر فراز ايران مي بيند و متاسفانه نقل کلام رسانه هاي رسمي هم مي شود وسال ديگر نزديکي مريخ به زمين سوژه اي است براي ديده شدن دو ماه در آسمان! البته بايد اذعان کرد چنين مواردي حتي در برخي کشورهاي توسعه يافته همديده مي شود، اما نه به اين شدت و نه با اين سطح اجتماعي.

  مرادي، نزديک شدن مريخرا در راستاي حرکت هاي مداري مريخ و زمين امري طبيعي مي داند، اما نه بهاين حدي که مريخ چون ماه دوم شبهاي تابستان شود!

  وي، وضعيت رصد مريخ دراينگونه زمانها را بسيار مناسب دانست و افزود: اگر چه نزديکي مريخ به حددرخشان شدن به اندازه ماه نيست ولي مي توان گفت درخشش آن به حدي افزايشمييابد که بتوان گفت شرايط بسيار مناسبي براي رصد اين سياره زيبا و البتهبا تلسکوپ وجود خواهد داشت. در واقع بدون استفاده از تلسکوپ اين سيارهتنها مانند يک ستاره سرخ رنگ درخشان ديده خواهد شد. همچنين بايد اضافه کردکه اين نزديکي هيچ اثر غير عادي بر سياره زمين ندارد. در ضمن زمانهايياتفاق مي افتد که مريخ به زمين نزديک مي شود اما نزديکترين حالتها معمولادر دوره هاي زماني طولاني مدت اتفاق مي افتد.

  مرادي ادامه مي دهد:در 5شهريور 7 سال پيش مريخ به نزديکترين فاصله اش نسبت به زمين رسيد که آنزمان هم با همين شايعه دو ماه در آسمان رو به رو شديم. در هر حال برخيتصور مي کنند که در اول شهريور ماه هر سالي چنين پديده اي اتفاق مي افتدکه چنين چيزي صحت ندارد.

  اين پژوهشگر نجوم، دليلانتشار چنين خبرهايي را ناآگاهي نجومي حتي در ميان تحصيلکردگان دانست وگفت: متاسفانه در کشور ما که به نوعي مي توان گفت از بنيانگذاران دانشنجوم است، هنوز توجه زيادي به بالا بردن سطح علمي و آگاهي علمي مردم نميشود. اگر چه اين توجهات به خصوص از خورشيد گرفتگي سال 1378 خوب و رو بهافزايش بوده است اما با توجه به مشکلات مالي فعالان اين عرصه، آگاهي رسانيو بالا بردن سطح دانسته هاي نجومي مردم کار دشواريست .

  مرادي نشر اينگونه خبرهارا به لحاظ اجتماعي در درجه اول ناشي از ضعف در آگاهي رسانه ها و مجلاتغير علمي و مشکلات مالي مجلات علمي دانست وافزود: برخي رسانه ها و به خصوصمجلات غير علمي کشور ما آنقدر غرق در سينما و فوتبال شده اند که ديگر جاييبراي علم و آگاهي باقي نمانده است. بدتر از اين، تغيير تدريجي ذائقه مردماست که آنقدر از طريق صدا و سيما و سينما و مجلات در معرض سريالها ومطالب بي ارزشي چون تکرار قصه هاي رمانتيک و چهره کردن بازيگران وفوتباليست ها قرار مي گيرند که ديگر استقبالي از برنامه ها و رسانه هايعلمي نمي کنند.

  وي بيان داشت: متاسفانهامروز شاهد اين هستيم که برخي مجلات براي فروش بيشتر مبالغ قابل توجهي بهبازيگران و فوتباليستها مي دهند تا عکسشان را بر روي جلد مجلات چاپ کنندو تکرار اين امر موجب شده رسانه هاي علمي که حاضر به چنين کارهايي نيستنددر انزوا قرار بگيرند و البته به نوعي مي توان گفت مسووليت اين تغييرذائقه در درجه اول با صدا و سيماست.

  اگر چه بايد بگويم رويکرد صدا و سيمانسبت به ترويج علم روندي صعودي داشته است و بايد از اين جهت تقدير هم کردولي هنوز مي شود گفت با آنچه که با متانت علمي ناشي از فرهنگ ملي و دينيما منطبق است فاصله وجود دارد.

  مرادي افزود: اي کاشهمانقدري که به سريالهاي رمانتيک و برنامه هاي بي فايده صرفا سرگرم کنندهکمک مالي مي شد به اين برنامه ها هم کمک مي شد تا بتوانند علم را و به طورخاص موضوع مورد بحثمان، نجوم، را با تنوعي بهتر و بيشتر به مردم ارائهکنند تا اگر روزي خبر طلوع دو ماه در موبايل يا ايميلشان آمد آنرا حذفکنند نه ارسال!
  در صورت مفید بودن پست لطفا در قسمت چپ دکمهٔ تشکر و در صورت داشتن مرام دکمهٔ امتیاز دادن در راست را فشار دهید  جام مِِِِِِِِِِِِِِِِی و خون دل هر یک به کسی دادند.[IMG]http://forum.**********.com/images/smilies/5.gif[/IMG]
  #1 ارسال شده در تاريخ 08-05-2010 در ساعت 06:11 PM

 2. کاربران زیر 2 تشکر کرده اند از azimraeesi برای پست مفید ایشان:

  basasa (08-05-2010), sadegtnt (08-06-2010)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively And P30WEB - Here is Iran, the land of art, love and creativity