who invented the cell phone worlds first cell phone


"مارتين کوپر" در سال 1973 جهان را متحول کرد در حالي که خود از آن چه روي خواهد داد خبر نداشت. وي به همراه تيمش در شرکت موتورولا توانست تنها ابزاري که به گونه اي زندگي نوجوانان و تاجران حرفه اي را به يکديگر شبيه سازد را ابداع کند، ابزاري به نام تلفن همراه.

اين ابزار ابعادي برابر يک آجر داشت و به مدت يک دهه به فروش تجاري نرسيد اما به محض اينکه کوپر ابداع خود را در پياده روهاي نيوريورک به نمايش گذاشت همه چيز تغيير کرد.

ايده فناوري تلفن همراه در آن زمان توسط رقيب موتورولا يعني شرکت AT&T ارائه شده بود و لابراتوار "بل" سيستمي را ارائه کرده بود که به کاربران اجازه مي داد تماسهاي تلفني خود را در حالي که بر روي خط باقي مي مانند از تلفني به تلفن ديگر انتقال دهند. اما AT&T تمرکز خود را بر روي تلفن داخل خودروها قرار داده بود.

کوپر مي خواست افراد اين آزادي را داشته باشند تا از داخل خودروي خود تماس تلفني برقرار کنند و از اين رو وي به همراه شرکت موتورولا پروژه اي را براي خلق ابزاري قابل حمل آغاز کرد.

موتورولا به مدت سه ماه مشغول ساخت نمونه اي آزمايشي از ابزار مکالمه اي قابل حمل بود و کوپر در سال 1973 آن را به نمايش گذاشت. اولين تلفن همراه تجاري اين شرکت با نام تجاري DynaTAC در حدود 10 سال بعد به فروش رسيد.

کوپر که اکنون 81 سال سن دارد، بنيانگذار شرکت ArrayComm به شمار مي رود. شرکتي که هدفش بهبود شبکه تلفنهاي همراه، آنتنهاي هوشمند و ارتباطات بي سيم است. همچنين وي به همراه همسرش مخترعان Jitterbug گوشي تلفن همراهي که کار با آن براي سالمندان تسهيل شده است نيز به شمار مي رود.

"مارتين کوپر" آنچه اکنون به عنوان اولين تماس تلفن همراه مشهور است را در سال 1973 انجام داد. وي در گفتگو با سي ان ان به سئوالاتي درباره واکنشش برابر ابزاري که منجر به تغيير چهره ارتباطات به شکلي که ما آن را مي شناسيم شده است، پاسخ داده است:

* سي ان ان: جو فناوري در سال 1973 چگونه بود و چه چيز ايده ساخت تلفن همراه و رقابت با AT&T را در شما به وجود آورد؟

- مارتين کوپر: در آن زمان خبري از مدارهاي درهم پيچيده بزرگ نبود. رايانه اي در کار نبود، تلويزيونهاي مدار بسته وجود نداشتند، هيچکس نمايشگرهاي LCD را به خواب هم نمي ديد؛ نمي توانم تمامي چيزهايي که در سال 1973 وجود نداشتند را نام ببرم. اما ما که براي سالها و سالها مشغول ساختن تلفنهاي داخل خودروها بوديم فکر کرديم اکنون زماني مناسب براي ارتباطات شخصي است زيرا انسانها به صورت طبيعي متحرک هستند.

براي صد سال نياز انسانها براي صحبت کردن با تلفن به چسبيدن آنها به ميز کار يا تلفنهاي خانگي شان همراه بود و حال ما مي خواستيم آنها را در خودروهايشان حبس کنيم؟ اصلا ايده خوبي نبود.

از اين رو تصميم گرفتيم در برابر AT&T بايستيم. در سال 1973 تصميم گرفتيم رونمايي خيره کننده اي را اجرا کنيم و من نيز بهترين راه را انتخاب کردم تا تلفن همراهي بسازم و از فردي بخواهم مکالمه با اولين تلفن شخصي همراه را تجربه کند و اين روند پيدايش و تکامل تلفن همراهي بود که ما ساختيم.

*چه زماني اين اولين تماس تلفني شخصي را برقرار کرديد؟ با چه کسي تماس گرفتيد؟

- فکر مي کردم همه جواب اين سئوال را مي دانند! اولين تماس تلفني عمومي در خيابانهاي نيويورک انجام گرفت و با "جوئل. اس. انگل" مدير برنامه تلفنهاي همراه AT&T تماس گرفته شد. من با او تماس گرفتم و گفتم: "جوئل، من از يک تلفن همراه با تو تماس مي گيرم، از يک تلفن همراه واقعي، از يک تلفن همراه دستي و قابل حمل واقعي!"

دقيقا به ياد ندارم او چه پاسخي داد اما واقعا براي چند لحظه سکوت کرد. غرور از موفقيتم به اندازه اي بود که او دندانهايش را به هم مي ساييد. او بسيار مودب بود و تماس را با احترام خاتمه داد. زماني که دوباره از وي درباره اين رويداد پرسيده شد وي پاسخ داد هيچ خاطره اي از آن لحظه به ياد ندارد.

* واکنشها به تلفن همراه چه بود؟ آيا مردم درباره آن به عنوان ابزاري غير واقعي، غير ممکن يا غير ضروري فکر مي کردند؟

- خوب، مردم در برابر اين ابزار شگفت زده شده بودند. اين وراي تصورات بود که بيش از نيمي از مردم جهان بتوانند تلفن همراه داشته باشند. اما مردم از اينکه مي ديدند مي توان اين دستگاه را به گوش چسباند، راه رفت و با تلفن با اين و آن تماس گرفت مطلقا بهت زده شده بودند.

به ياد دارم که در آن زمان حتي تلفن بي سيم نيز نبود. ما در سال 1973 کنفرانس مطبوعاتي برگزار کرديم و من تلفن همراه را به خانم خبرنگار جواني دادم و به او گفتم با فردي تماس بگيرد. او گفت: "مي توانم با مادرم در استراليا تماس بگيرم؟" و من گفتم: "البته که مي شود" و او تماس گرفت.

آن زن پس از تماس تلفني کاملا متعجب شده بود. او نمي توانست تصور کند چگونه اين ابزار کوچک توانسته است نيمي از جهان را دور بزند و مستقيما تماس وي را با مادرش برقرار کند. نيويورکي هاي ريزبين نيز با دهان باز در آنجا ايستاده بودند.

پذيرش اين دستگاه جديد کاملا شگفت آور بود. ما دومين نمايش را در اوايل دهه 1980 و زماني اجرا مي کرديم که رئيس شرکت ما در واشنگتن بود. او دستگاه جديد را به"جورج بوش" پدر نشان داد و وي نيز به شدت تحت تاثير آن قرار گرفت. او گفته بود: "خوب من بايد اين را به "ران" نشان دهم." و مي دانيد که پس از آن وي تلفن را به "رونالد ريگان" نشان داد. "ريگان" با ديدن تلفن گفته بود: "چه چيز مانع مي شود ما از اين تلفن نداشته باشيم؟"

* اين تلفن همراه چه شکلي داشت؟ قيمت آن چقدر بود و چه کسي آن را مي خريد؟

- تلفن ارتفاعي در حدود 25 تا 27 سانتيمتر داشت و ضخامت آن در حدود 4.5 سانتيمتر و عرض آن در حدود 10 سانتيمتر بود. وزن آن نيز در حدود 1.13 کيلوگرم بود.

* قيمت آن چند بود؟

- اگر درباره آن فکر کنيد مي بينيد که آن تلفن همراه محصولي تجاري نبود و اگر مي خواستيد يکي از آنها را بسازيد بايد ميليونها دلار خرج مي کرديد. زماني که ما محصول تجاري اين تلفن را ساختيم 10 سال از ارائه نمونه اوليه آن گذشته بود. ما فروش آن را تا اکتبر 1983 آغاز نکرديم و در آن زمان نيز قيمت تلفنهاي همراه ما سه هزار و 900 دلار بود. مثل اينکه امروز تلفن همراهي 10 هزار دلاري بخريد.

* اين پول خيلي زيادي است. چه کسي اين تلفنها را مي خريد؟

- خوب نمي توانم بگويم افراد زيادي آن را مي خريدند. در واقع تعداد آنها بسيار کم بود. در ابتدا خريداران تنها افراد ثروتمند و يا افرادي بودند که هميشه در حرکت و رفت و آمد بودند. افرادي مانند دارندگان آژانسهاي املاک و پزشکان که به دليل استفاده از پيجرها بيشتر به تکنولوژي خو گرفته بودند، مشتريان اوليه اين تلفن همراه بودند.

تلفنهاي همراه تا هفت يا هشت سال پس از آن به موضوعي کاملا جدي تبديل نشد همه فکر مي کنند تلفنهاي همراه هميشه بوده اند و هميشه محبوبيت داشته اند اما در واقع از سال 1990 سالي که تا قبل از آن تنها کمتر از يک ميليون تلفن همراه در سرتاسر جهان وجود داشت انفجار واقعي آغاز شد.

* آيا تصورش را مي کرديد زماني برسد که همه يک تلفن همراه داشته باشند؟

- خوب ما مي دانستيم که روزي همه يک تلفن همراه خواهند داشت اما تصور اينکه چنين اتفاقي در طول زندگي من رخ دهد کمي مشکل بود... و حالا ما تقريبا پنج ميليارد تلفن همراه در سرتاسر جهان داريم...واي خداي من!